دانشگاه طب باکو آذربایجان


» کسب اطلاعات اولیه - دانشگاه طب باکو

 کسب اطلاعات اولیه - دانشگاه طب باکو

کشور آذربایجان یکی از کشورهای مناسب و مقرون به صرفه می باشد که همه ساله افراد بسیاری جهت تحصیل پزشکی به این کشور مهاجرت می نمایند. کشور آذربایجان با توجه به نظام آموزشی بسیاری خوبی که دارد توانسته کیفیت دانشگاه های خود را بالا برده و در سال های اخیر دانشجویان بسیاری را جذب نماید.
همسایه بودن کشور آذربایجان با ایران که در قسمت شمال غرب ایران واقع شده وبه دلیل مرز زمینی که با ایران دارد  رفت و آمد را سهل و آسان و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه میکند، به گونه ای که از شهر باکو با طی مسافت حدود ۲۰۰ کیلومتری در ۲ ساعت با خودرو سواری میتوان به مرز بیله‌سوار رسید. نزدیکی آداب و رسوم زیاد آذربایجان با ایران ، شیوه زندگی و خورد و خوراک ( حلال و غذاهای کاملا یکسان) که هر دانشجویی به راحتی میتواند خود را با آن وفق دهد. مختار بودن دانشجو با توجه به توانایی و رغبت خود جهت انتخاب نوع زبان تحصیلی در دانشگاه که در سه زبان آذری، روسی و انگليسی تدریس میشود، پایین بودن هزینه زندگی در باکو در مقایسه با کشورهای هم سطح خود و اروپایی، پایین بودن هزینه تحصیل در کشور آذربایجان، استقرار اکثریت دانشگاه ها و آکادمی ها در شهر ساحلی زیبای باکو که با زیبایی‌‌های وصف‌ناپذیر و داشتن آب و هوایی سالم که همه ساله تعداد زيادی گردشگر نيز به خود جذب ميكند. امکان کار در حین تحصیل برای دانشجویانی که علاقه‌مند هستند در کنار درس به کار مشغول باشند. از دیگر مزایای دانشگاه طب باکو آذربایجان این است که مدرک پیش دانشگاهی برای اخذ پذیرش الزامی نیست، اما هر دانشجو بایستی یک دوره کالج یا حاضرلیق به مدت ۵ ماه متوالی در دانشگاه جهت آشنایی با دروس علوم پایه به زبان تحصیلی خود بگذراند. کشور آذربایجان طی نیم دهه اخیر پیشرفت چشم گیری در زمینه علمی کرده و از این رو مورد استقبال چند برابری دانشجویان قرار گرفته است، به طوری که در حال حاضر در دانشگاه‌های آذربایجان از بیش از 20 کشور جهان دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل هستند. در سالهای اخیر طی انقلابی که در شیوه تدریس و ارزیابی در دانشگاه علوم پزشكی آذربایجان (دانشگاه طب باکو) صورت پذیرفته مورد توجه کشورهای مختلف قرار گرفته که ايران نیز يکی از آنهاست.

زبان تحصیل در آذربایجان
زبان تحصیل در دانشگاه طب باکو آذربایجان به زبان روسی و آذری می‌باشد اما اگر به این زبان‌ها تسلط ندارید نگران نباشید زیرا دانشگاه‌های آذربایجان دوره‌های آموزشی هر سه زبان روسی، انگلیسی و آذری را برای دانشجویان برگزار میکنند و دانشجو با توجه به علاقه خود در یکی از آنها میتواند مشغول به تحصیل باشد. تحصیل دکترای پزشکی در آذربایجان حدود ۶ سال، دکترای دندانپزشکی ۵ سال و کارشناس داروسازی ۴ سال به طول می‌انجامد که شامل دوره‌های آموزشی زبان، دروس عمومی، تخصصی، آزمایشگاهی و ۱ سال کارآموزی در باکو یا ایالات متحده آمریکا می‌شود. دانشجویانی که موفق به گذراندن دوره کارآموزی در ایالات متحده آمریکا می‌شوند این شانس را دارند که پس از اتمام دوره کارآموزی اقامت ایالات متحده آمریکا را به دست بیاورند.

هزینه‌های تحصیل علوم پزشکی
برای تحصیل علوم پزشکی ملزم به پرداخت 3000 دلار در سال اول برای دوره ۵ ماهه کالج و 4000 دلار از سال دوم به بعد از بدو ورود به کورس اول تحصیلی بعنوان شهریه می‌باشید. دانشگاه پزشکی آذربایجان امکاناتی از جمله خوابگاه، خدمات درمانی، رفاهی، اجتماعی، ورزشی، کتابخانه، اتاق مطالعه و… را با هزینه‌هایی بسیار کم و معمولا بصورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. علاوه بر آن دانشجویان می‌توانند حین تحصیل ۱۰ ساعت در هفته به کار پاره وقت بپردازند و بخشی از هزینه‌های خود را از این راه تامین کنند. پس از فارغ التحصیلی دانشجویان می‌توانند به صورت خصوصی مشغول به کار شده یا در بیمارستان ها و ارگان‌های دولتی در زمینه رشته تحصیلی خود به کار بپردازند.

مسائل مالی
- درصورتی که سیکل پرداخت شهریه شما تا یکماه بعد از پذیرش و یا قبل از شروع امتحانات پایان ترم باشد، بنابراین آمادگی پرداخت هزینه استقرار اولیه خود را داشته باشید.
- پیش از آمدن از امکان دسترسی به منابع مالی خود اطمینان حاصل کنید. تجربه دانشجویان سال‌های اخیر نشان می‌دهد که بطور متوسط توانایی پرداخت هزینه زندگی و تحصیل و خوابگاه به مدت دو ترم (هر ترم در حدود 3000 دلار) ضروری است.

محاسبه تقریبی هزینه‌های سالانه
1000 منات یا 600 دلار اجاره سالانه خوابگاه
6800 منات یا 4000 دلار شهریه سالانه دانشگاه
350 منات یا 200 دلار هزینه سالانه کتب درسی
200 منات یا 120 دلار هزینه ماهانه خوراک (10 ماهه 2000 منات یا 1200 دلار)

* همچنین نرخ مخارجی همانند اجاره منازل، غذا، امتیازات، اینترنت، مکالمه تلفنی، مراقبت‌های پزشکی و... در جدول ذیل نمایان است.


امکانات تحصیلی و رفاهی
امکاناتی از قبیل خوابگاه، خدمات درمانی، رفاهی، اجتماعی، ورزشی، خدمات پزشکی شامل دندانپزشکی، کتابخانه، اتاق مطالعه و مرکز سلامت در قالب پرداخت هزینه بر اساس تخفیفات ویژه دانشجویی و در مواردی رایگان توسط دانشگاه ارائه می‌گردد.
سایر امکانات از قبیل کامپیوتر، تجهیزات سمعی-بصری، شبیه‌سازها و لوازم پیشرفته فنی در راستای پیشبرد امور و فرآیندهای آموزشی دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. بر این اساس استفاده از بهترین شیوه‌های آموزش و یادگیری به عنوان اهداف اصلی دانشگاه همواره مدنظر می باشد.
دانشگاه همچنین شامل بزرگترین کتابخانه پزشکی در جمهوری آذربایجان می‌باشد. حجم وسیعی از مستندات دوره‌ای و نیز خدمات مرتبط با بانکهای اطلاعاتی گسترده در اختیار دانشجویان می‌باشد.
غذاخوری و کانتین دانشگاه در محل ساختمان هر دانشکده گنجایش تقریبا 280 نفر را داراست که با تنوع غذاهای خوشمزه و ارزان که با کیفیت مناسب و طبخ شده در محل رستوران‌های دانشگاه ارائه می‌شود و در کنار تعداد زیادی کافه و رستوران موجود در اطراف دانشگاه پذیرای نیازهای غذائی دانشجویان است.
پردیس دانشگاه همچنین دارای سالنهای ورزشی، استخر شنا، زمینهای والیبال و بسکتبال جهت استفاده دانشجویان می‌باشد. مسئولین و مربیان باشگاه پرورش‌اندام و سایر رشته‌های ورزشی نیز با تشویق دانشجویان در بهبود شرایط فیزیکی و ارتقاء فعالیتهای ورزشی و جسمانی دانشجویان انجام وظیفه می‌نمایند.


خوابگاه‌های دانشجویی
دانشگاه طب باکو مفتخر به داشتن بزرگترین، مدرن‌ترین و کامل‌ترین محوطه دانشگاهی در آذربایجان می‌باشد. ما اعتقاد داریم سکونت در چنین محیط امنی و بهره‌گیری از خوابگاه‌های متنوع و دسترسی به امکانات پیشرفته فرهنگی و اجتماعی می‌تواند تجربه خوبی هم برای دانشجویان جدیدالورود و هم دانشجویان باتجربه ایجاد کند.
سکونت در خوابگاه‌های دانشگاه با ظرفیت اسکان بیش از 1200 دانشجو این امکان را به تمامی دانشجویان می‌دهد که ضمن نزدیکی به دانشکده مورد نظرشان امکان آشنایی با سایر ملل و فرهنگها را داشته باشند. با توجه به اینکه بیش از 8000 دانشجو از 20 کشور جهان در حال تحصیل در دانشگاه طب باکو می‌باشند، با سکونت در خوابگاه‌های دانشگاه، شما نیز این امکان را دارید که روابط صمیمانه با سایر دانشجوهای بین‌المللی ایجاد نموده و آنها را با کشور و فرهنگ خود آشنا نمایید.
در دانشگاه پزشکی آذربایجان ۶ خوابگاه دانشجویی وجود دارد که ۲ خوابگاه برای دانشجویان خارجی اختصاص یافته که این تعداد بطور مستمر درحال افزایش و توسعه می‌باشند. 
هر دانشگاهی چه در داخل یا خارج کشور برای کسانی که در شهری که دانشگاه بنا شده و در آن شهر زندگی نمی‌کنند در قبال دریافت هزینه کمی اقدام به دادن خوابگاه می‌کند، دانشگاه طب باکو نیز از این قاعده مستثنی نیست و دانشگاه در قبال دریافت هزینه سالانه 1000 مانات اقدام به پذیرش دانشجو در خوابگاه می‌کند (هر اتاق 30 متری برای 3 نفر). از مزایای خوابگاه دانشگاه طب نزدیکی آن به دانشگاه است (حدودا ۵۰ الی ۱۰۰ متر). فراهم آوردن مکانی جهت رفاه و آسایش دانشجویان کاری است دشوار که دانشگاه طب باکو به خوبی این کار را انجام داده و اعلام رضایت دانشجویان مهر تایید بر این سخن است. دانشگاه طب باکو چند ساختمان برای خوابگاه بنا کرده که هر ساختمان ۵ الی ۸ طبقه دارد که دارای آسانسور بوده و هر ساختمان تعداد کثیری اتاق دارد، ناگفته نماند دانشجویان می‌توانند با پرداخت هزینه سایر نفرات هر اتاق (هزینه اسکان سه نفر ۳۰۰۰ منات)، اتاق موردنظر را تک‌نفره و دربست در اختیار داشته باشند. هر اتاق 3 عدد تخت راحت، سه عدد بوفه کشودار کنار تخت، سه عدد شلف یا طاقچه دیواری، سرویس بهداشتی و 2 عدد کمد ایستاده لباس و میز مطالعه و صندلی دارد، کف اتاق به صورت کفپوش بوده و سیستم گرمایشی آن رادیاتور است.


ویژگی مهم خوابگاه‌ها
  • نگهبانی 24 ساعته
  • نزدیکی به کلینیک دانشگاه
  • کنترل توسط دوربین های مداربسته
  • وجود رستوران، کافه و فروشگاه در فاصله چندقدمی
  • نظارت بهداشتی مستمر توسط وزارت بهداشت آذربایجان
  • دسترسی آسان به تمامی امکانات ورزشی و فرهنگی دانشگاه

منازل و واحدهای استیجاری و مستقل
در صورت عدم تمایل به اسکان در محیط دانشگاه، امکان اسکان شما در خوابگاه‌های خصوصی و یا منازل آپارتمانی و ویلایی در سطح شهر باکو فراهم می‌باشد. 
دانشجویانی که تمایلی به گرفتن خوابگاه و استفاده از امکانات آن ندارند می‌توانند در نزدیکیکج دانشگاه (جهت سهولت در رفت و آمد) اقدام به اجاره واحد کنند. هزينه اجاره واحد آپارتمانی با توجه به سال ساخت و عمر ساختمان، مساحت و امکانات معیشتی متغییر است، به طور مثال اجاره واحد تک خوابه مبله با تمام لوازم خانگی از 400 مانات شروع می‌شود و بسته به نوع امکانات افزایش می‌یابد. البته می‌توان گفت یک آپارتمان مبله بسیار شیک با امکانات فول و کامل دو خوابه با لوازم نو را میتوان ماهی ۷۰۰ منات به صورت چند نفره نیز اجاره کرد.

* تمامی واحدها مبله بوده و بدون پرداخت هرگونه ودیعه یا پول‌پیش تنها درقبال کرایه ماهانه اجاره داده می‌شوند.

« سایت‌های خدماتی گروه‌های دانشجویی زیرمجموعه آذطب »

همین حالا می‌توانید آگهی خود را در آذطب ثبت کنید، از کترینگ آذطب سفارش غذا بدهید، محل اقامت و تور موردنظر را رزرو و ترانسفر خود را به ثبت برسانید

کلیه خدمات اطلاع‌رسانی و تهیه گزارشات و پشتیبانی و سایر امکانات تحصیلی در پورتال آذطب رایگان بوده و تنها خدمات و محصولات زیرمجموعه‌ها شامل هزینه هستند

🏠 اسکان 🚖 ترانسفر 🌍 تورلیدر 🎫 بلیـت 📌 نیازمندی 🏪 فروشگاه 🍳 کترینگ